Asnjë pasagjer në një aeroplan nuk kishte maskë dhe nuk u infektuan

Studimi i fundit: Simptomat e koronavirusit zakonisht shfaqen sipas kësaj radhitje

Studimi gjerman: Asnjë pasagjer në një aeroplan nuk kishte maskë dhe nuk u infektuan.

Veshja e maskave për të parandaluar përhapjen e koronavirusit nuk ishte e përhapur në mars, kur një grup turistësh gjermanë u kthyen në shtëpi nga një fluturim i gjatë nga Izraeli – por studiuesit u befasuan kur gjetën që vetëm dy pasagjerë jashtë grupit ishin infektuar.

Në një studim të shkurtër të botuar të martën në revistën mjekësore amerikane JAMA Network Open, virologët në një spital universitar në Frankfurt kontaktuan me përpikmëri të gjithë pasagjerët nga fluturimi – askush prej të cilëve nuk kishte veshur maska në atë kohë – për të ekzaminuar rrezikun aktual të paraqitur nga prania e udhëtarëve të infektuar me COVID-19.

Më 9 Mars, 102 pasagjerë hipën në fluturimin Tel Aviv-Frankfurt që zgjati katër orë e 40 minuta, përfshirë një grup prej 24 turistësh.

Autoritetet gjermane u njoftuan se grupi kishte rënë në kontakt me një menaxher hoteli të infektuar në Izrael dhe vendosen të testonin 24 turistët pas mbërritjes në Frankfurt.

Shtatë prej tyre testuan pozitive, siç ndodhi edhe shtatë të tjerë më vonë.

Katër deri në pesë javë më vonë, studiuesit kontaktuan 78 pasagjerë të tjerë nga fluturimi, 90 përqind e të cilëve u përgjigjën. Studiuesit i pyetën me kë kishin kontaktuar dhe cilat simptoma kishin, dhe testuan disa prej tyre.

Të dy pasagjerët ulur direkt pas një turisti tjetër të infektuar gjithashtu nuk paten COVID-19.

“Ne u befasuam kur gjetëm vetëm dy transmetime të mundshme,” tha Sebastian Hoehl, nga i njëjti institut i Frankfurtit.

Të gjithë pasagjerët e tjerë nuk u testuan, kështu që studiuesit nuk mund të përjashtonin që disa prej tyre mund të ishin infektuar. Studimi thekson se, në çdo rast, transmetimi viral në një aeroplan është me të vërtetë i mundur nëse pasagjerët nuk mbajnë maska.

Studiuesit thanë gjithashtu se studime të shumta mbi fluturimet e riatdhesimit nga Wuhan, Kinë, në fillimin e pandemisë zbuluan se nuk kishte asnjë transmetim në bord pasi që udhëtarët ishin maskuar, shkruan thelocal de, përcjell albinfo ch.