Moti për dy ditët në vazhdim, na presin këto temperatura befasuese

Mësoni se ҫfarë moti do të mbretërojë në dy ditët në vazhdim.

Fusha jostabile të presionit të ulët që ndodhen në lindje të rajonit, mbeten prezente edhe gjatë ditës së nesërme mbi vendin tonë, bën të ditur Prishtina Weather.

Shërbimi i meteorologjisë njofton se do të mbajë mot i ndryshueshëm, pasdite me mundësi edhe për rrebeshe shiu. Rryma të ngrohta ajrore që do të fillojnë të shtrihen nga Mesdheu do të rrisin pak temperaturat.

Sipas PW, ditën e enjte parashihet të ketë më shumë diell, por edhe erë derisa temperaturat do të shënojnë rritje.

“Nga dita e premte dhe shtunë, një ciklon nga Atlantiku do të kalojë nga pjesët veriore të Italisë dhe rajonit tonë. Nën këto kushte sërish priten mundësi për reshje lokale shiu, e temperaturat do të pësojnë një rënie të lehtë, por jo edhe nën vlera mesatare për këtë periudhë kohore”, njofton PW.

Parashikimi për 3 dhe 4 qershor:

3.06.2020 – Mëngjesi pjesërisht i vranët, në vise të ulëta mundësi për mjegull. Ditën kryesisht me vranësira dhe intervale me diell. Pasdite priten edhe rrebeshe të shkurta me shi, me mundësi edhe për bubullimë. Temperaturat në vise të ulëta 6C deri 20C, e në vise malore 4C deri 13C. Era do të fryj e lehtë dhe mesatare nga jugperëndimi dhe veriperëndimi 3-10m/s. Indeksi UV: 6.

4.06.2020 – Më ngrohtë, kryesisht me diell e gjatë ditës edhe me erë. Përreth viseve malore në perëndim të vendit mundësi për riga lokale shiu. Temperaturat në vise të ulëta 8C deri 24C, e vise malore 6C deri 17C. Do të fryj erë mesatare dhe e fuqishme nga jugperëndimi 7-15m/s, me hove edhe mbi 17m/s. Indeksi UV: 9.